Sekcją Finansową UB na Dolnym Sląsku kierował w latach 1949-54 we Wrocławiu Stanisław Ligoń, prawdziwe nazwisko Lemberger
Kategorie: Wszystkie | ALBUM | POST | Radio Katowice | SOWA
RSS
piątek, 14 grudnia 2007
Stan David Ligoń: Kosowo w pobliżu Gdańska. Kooperationsraum (Kosovo-Abspaltung und Neugliederung Südosteuropas)
Download this episode (5 min)
W piątek 14 grudnia 2007 roku , dzień po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego, szefowie państw i rządów, które podpisały ten traktat reformujący działanie Unii Europejskiej, debatują nad ustaleniem dokładnego terminu secesji Kosowa od Serbii.
 
Nie zajmują się swoimi trudnymi sprawami wewnętrznymi funkcjonowania Unii Europejskiej,  jak np. krzywdzące dla Polski ustalalenie przez Brukselę kwot połowowych na Bałtyku,  czy zakładanie na dnie tegoż morza monstrualnej bomby ekologicznej, jaką stanowi niewątpliwie w pośpiechu projektowany rurociąg rosyjski, w uznaniu zasług dla Schrödera.
 
Szefowie rządów unijnych nie zastanawiają się nad klęską wszystkich dotychczas podejmowanych prób wspólnej polityki unijnej, bo czyż politykom unijnym zawdzięcza np. Polska zapowiedź otwarcia rynku rosyjskiego  dla miąsa z przemysłowych chlewni działających w Polsce  na bazie kapitału międzynarodowego i na licencji amerykańskiej?
 
Szefowie rządów i państw unijnych pragną wykazać się błyskotliwym sukcesem, jak niemiecka artyleria NATO wykazała się na Bałkanach pociskami radioaktywnymi.
 
Dokonywanie rozbiorów obcych państw nie zostało zapisane do Traktau Lizbońskiego, żaden punkt prawa międzynarodowego nie daje premierowi Tuskowi takich uprawnień.
 
Należy o tym jasno i wyraźnie powiedzieć, bo Donald Tusk wyraźnie zapowiedział,  że Wojsko Polskie wyjprowadzi z Iraku, do którego z naruszeniem prawa międzynarodowego wprowadziła je komunistyczna Banda Czworga na usługach zbrodniczej poltyki Busha :
 
Włodzimierz Cimoszewicz,
Aleksander Kwaśniewski,
Leszek Miller,
Jerzy Szmajdziński
 
 
mogą być wymienione cztery osoby postawione przed Trybunałem w Den Haag po 01.07.2009 r.  w stan oskarżenia za udział w zbrodni agresji na Irak, jeżeli nie zostaną do tego czasu osądzone i skazane za tę zbrodnię w Polsce.
 
Inflacja z biedą galopują na Polskę nie z Południa i nie ze Wschodu, lecz ze Stanów Zjednoczonych i z bogatych państw Unii Europejskiej.
O cenach i zarobkach w Polsce nie decyduje już premier, ani żadna partia, 
z którą mógłby  w imieniu stoczniowców pogadać podstawiony przez ubecję ekspert, czy doradca.
 
Ustalanie terminu likwidacja obcą, unijną siłą suwerenności małej Serbii może podniecać nieudaczników europejskich,  jak widok Belgradu bombardowanego przez rakiety wojsk NATO.
 
Krytyczne wobec poczynań rządu Angeli Merkel głosy w Niemczech wskazują przy tym, że
 
...zakładanie multietnicznych euroregionów, pozostających pod kontrolą Berlina i Brukseli, na terenie państw powstałych po rozbiciu Federacyjnej Republiki Jugosławii, służy jedynie geszeftom.
 
Polacy nie są zainteresowani rozbiorem Serbii, ani żadnego  innego suwerennego państwa. 
Nie chcemy też, żeby Berlin załatwiał swoje geszefty a Bruksela  realizowała swoje cele  wobec Polskiego Sląska i Polskiego Pomorza tak, jak dziś robi to wobec Morza Bałtyckiego  i w pobliżu Gdańska.
Stan David Ligoń
http://sowa.mypodcast.com/200712_archive.html
BELGRAD/PRISTINA/BERLIN ( German-Foreign-Policy) - Einen Tag nach der
Unterzeichnung des EU-Vertrags verhandeln die Staats- und
Regierungschefs der Europäischen Union am heutigen Freitag über die
genaue Terminierung der Abspaltung des Kosovo von Serbien. Wie es in
Brüssel heißt, soll die Entscheidung womöglich erst im März bekannt
gegeben werden, um den Belgrader Parteigängern der kerneuropäischen
Machtzentren nicht jede Chance bei den serbischen Präsidentenwahlen im
kommenden Januar zu nehmen. Weitere Verhandlungen mit dem Ziel, den
Konflikt friedlich und in Übereinstimmung mit internationalem Recht zu
lösen, lehnt die EU ab. Mit der Sezession des Kosovo kommt eine
Entwicklung zum Abschluss, die die Bundesrepublik bereits seit
Jahrzehnten fördert: Die Zerschlagung möglicher staatlicher
Widerstandszentren in Ost- und Südosteuropa und deren Angliederung an
eine deutsch dominierte EU. Dabei nimmt Berlin ebenso wenig Rücksicht
auf das Völkerrecht, wie demokratische Prinzipien bei der Umformung
der EU zu einem schlagkräftigen Instrument deutscher Außenpolitik
beachtet werden; der gestern unterzeichnete EU-Vertrag ist de facto
mit dem per Referendum zurückgewiesenen EU-Verfassungsentwurf
identisch. Die Neugliederung Südosteuropas schreitet unterdessen voran
- mit der Gründung "multiethnischer Euroregionen" in den Ländern des
ehemaligen Jugoslawien, die unter Kontrolle Berlins und Brüssels die
zerschlagenen Kleinstaaten zu einem loyalen, wirtschaftlich nutzbaren
Terrain verbinden sollen.

mehr
http://www.german-foreign-policy.com/de/fulltext/57102
08:18, kultur , SOWA
Link
środa, 12 grudnia 2007
Stan David Ligoń do Jarosława Brody, poety i działacza SKS-u we Wrocławiu.
Download this episode (6 min)
Szanowny Panie Dyrektorze,
w kręgach pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur z niesmakiem przyjmowane są  powtarzające się informacje o wykorzystywaniu przez sprawujących w Polsce władzę śmierci Stanisława Pyjasa do ich bieżących manipulacji nie wynikających z potrzeb politycznych.
Z niepokojem przyjęto ostatnio informację o wyznaczeniu osoby Andrzeja Stelmachowskiego, prezesa stowarzyszenia "Wspólnota Polska" a  zarazem doradcy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, do odznaczenia we Wrocławiu kilkudziesięciu osób, działaczy Studenckiego Komitetu Solidarności założonego we Wrocławiu 13 grudnia 1977 roku przy wydatnej pomocy Bronisława Wildsteina, którzy jak to wspomina w internecie Pański Kolega Aleksander Gleichgewicht, byli niczym innym jak:  "...karną armią KOR-u. Przykład: dzwonił Kuroń, nasz guru, z rozkazem malowania napisów „KSS KOR, ROPCiO”.  Tak jest! Zrobi się!  Spray w ruch. 20 osób w miasto, setki napisów, parunastu przymknęli, parę kolegiów później(...).
Nie chodzi o to, że KOR-owcy Kuronia i Michnika dogadali się z żydokomuną Jaruzelskiego, Urbana i Kiszczaka w podwarszawskiej Magdalence, a następnie odegrali fałszywy spektakl  porozumienia okrągłego stołu, które dokonane zostało bez udziału legitymowanych przedstawicieli Narodu Polskiego. Nie chodzi o to, że w Polsce dokonano niespotykanej w dziejach świata, grabieżczej prywatyzacji pod okiem KOR-owców, którzy podzielili się najbardziej popłatnymi miejscami pracy w naszej Ojczyźnie i obdzielili nawzajem Orderami Orła Białego.
Rzecz w tym, że Stelmachowski musi odejść,  a po Nowym Roku znowu będą przyznawać Ordery Orła Białego, bo nie mają nowych rodzajów orderów i nie mają nowych pomysłów na funkcjonowanie publiczne, a mogą Wam przysłać do Wrocławia Kiszczaka z tymi orderami i z przesłaniem prezydenta Kaczyńskiego, który jak wiadomo Jaruzelskiemu przyznał Krzyż Syberyjski. 
Od Polnisches Ku...
Sztandarowym poematem pokolenia studentów kontestujących w latach siedemdziesiątych żydokomunistyczne rządy w PRL-u był wiersz "Pomidor" Stefana Kosiewskiego, który tak samo jak Donald Tusk był w Krakowie na pamiętnych Juwenaliach 1977 roku, a po powrocie do Sosnowca na Uniwersytet Sląski zaczął pisać protesty i zbierać podpisy, za co wyrzucona go ze studiów w grudniu 1977, a w marcu 1978 roku ukarano wyrokiem sądowym za pobicie oficera Służby Bezpieczeństwa oraz asystującej oficerowi studentki.  W stanie wojennym poeta i dziennikarz Solidarności Stefan Kosiewski otrzymał paszport upoważniający do jednokrotnego przekroczenia granicy PRL, przebywa w Niemczech na emigracji politycznej.  Od 25 lat gromadzi tam ciekawą dokumentację dotyczącą m.in. antypolskiej działalności "Wspólnoty Polskiej" Andrzeja Stelmachowskiego, która przyczynia się do braku Polskiej Polityki Wschodniej rządu RP, co wyraża się np. finansowaniem z Polski wybranych osób uznanych w Warszawie za Polaków na Białorusi  (takich jak Pisalnik i Angelika Borysewicz), przy jednoczesnej odmowie udzielenia poparcia dla działającego zgodnie z prawem Związku Polaków na Białorusi,  tudzież odmowami udzielenia pomocy finansowej przez "Wspólnotę" Stelmachowskiego dla takich inicjatyw lokalnych w Polsce, jak zaproszenie na wakacje do Ojczyzny Polskich Dzieci z okolicy Czarnobyla. 
inż Maria Jarczewska, wójt Gminy Piecki video
inż Maria Jarczewska, wójt Gminy Piecki
by magazyn europejski sowa
 
Chciałbym zapytać Pana Dyrektora,  czy Urząd Miasta Wrocław mógłby pomóc w przyjeździe na wakacje do Polski latem 2008 roku kolejnej grupie Polskich Dzieci z Białorusi?
Bo jeżeli my Polacy nie zajmiemy się tą sprawą, to czy nie będzie z Białorusią tak jak z Rosją i z rurociągiem omijającym żywotne interesy Polski?  Dzieci widzą, że Polska pozbawiona jest Polityki Wschodniej, by kto inny mógł na tym korzystać.
Proszę o przekazanie niniejszego zapytania drogą służbową zgodnie z kompetencjami.
 
Z wyrazami szacunku, pozdrowieniami
 
Z Frankfurtu mówił
 
Stan David Ligoń
http://sowa.mypodcast.com/200712_archive.html 
http://by.blox.pl/html

Wrocławski SKS otrzymał odznaczenia

Wysokie odznaczenia państwowe wręczono we Wrocławiu w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego działaczom Studenckiego Komitetu Solidarności za "działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".
Odznaczono 42 osoby, w tym cztery pośmiertnie. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie świętowana jest 30. rocznica podpisania deklaracji założycielskiej wrocławskiego SKS-u (13 grudnia 1977).

- Słowa szczególnego uznania pragnę skierować do obecnych tutaj osób, które trzydzieści lat temu, po tragicznej śmierci studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa, dały dowód wielkiej odwagi i pokoleniowego braterstwa, otwarcie występując w sprzeciwie wobec komunistycznego reżimu - napisał prezydent w przesłaniu odczytanym przez prezydenckiego doradcę, Andrzeja Stelmachowskiego. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono dwudziestu działaczy SKS-u m.in. Piotra Bikonta, Jarosława Brodę, Mirosława Jasińskiego. Osiemnastu działaczy Studenckiego Komitetu Solidarności otrzymało Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, wśród nich: Jarosław Guzy, Jerzy Ochman, Jan Sobczyk. Złoty Krzyż Zasługi dostali: Andrzej Radkiewicz, Piotr Siczek, Eugeniusz Temkin i Wiesław Ukleja.

- Najwyższa cena, którą zapłacił za swoje przekonania Stanisław Pyjas, wywołała głęboki wstrząs, przede wszystkim wśród krakowskich studentów. Po pogrzebie swego zamordowanego kolegi w maju 1977 roku, część z nich postanowiła zorganizować się w strukturze w pełni niezależnej od aparatu państwowego i nazwać ją Studenckim Komitetem Solidarności. W ich ślady poszło wkrótce wielu studentów z Gdańska, Szczecina, Poznania, Warszawy i Wrocławia - przypomniał prezydent w przesłaniu.

Wrocławski SKS w deklaracji założycielskiej, którą podpisano 13 grudnia 1977 roku, stawiał sobie za cel złamanie monopolu Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, przeciwdziałanie politycznej instrumentalizacji procesu kształcenia, upominanie się o wolność słowa i nauki, o prawa dla osób represjonowanych. Realizacji tych zadań służyły m.in. druk i kolportaż podziemnych wydawnictw, organizowanie wykładów, spotkań i koncertów, akcje wsparcia dla więźniów politycznych.

- SKS-owcy rzucając hasła samoobrony, pomocy i poparcia dla ofiar represji tworzyli ramy dla oporu społecznego, dla samoorganizującego się społeczeństwa - zauważył prezydent.

http://tinyurl.com/yupoys
04:51, kultur , SOWA
Link
Zakładki:
EU-Fotos
Freunde - Przyjaciele
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy za granicami RP
SOWA
SOWA RADIO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND
Google Groups – wersja beta
Zapisz się do magazyn europejski
E-mail:
Odwiedź tę grupę
Nasza Czeladź

Utwórz swoją wizytówkę